Імунолог Олег Назар: «Імунітет треба зміцнювати дбайливо»

Імунолог Олег Назар

Про те, хто в першу чергу має подбати про імунітет, як його зміцнити і яку роль відіграє імуноглобулін А для нашого здоров’я, розповів лікар-алерголог вищої категорії, імунолог, кандидат медичних наук Олег Назар. 

Про важливість зміцнення імунітету знає, мабуть, кожен. І способів зробити це – величезна кількість: починаючи від безпечного поїдання свіжих овочів закінчуючи прийомом «чудо-ліків» сумнівного походження. Але як зміцнити імунітет професійно і головне – безпечно, знають тільки лікарі. Ми поговорили про імунітет з лікарем-алергологом вищої категорії, імунологом, кандидатом медичних наук Олегом Назаром. 

Зміцнення імунітету

Чи бувають дефекти імунітету?

Флувір для зміцнення імунітету

 Олеже Володимировичу, давайте почнемо з самого початку. Що таке ослаблення імунітету? 

Стан імунітету безпосередньо залежить від роботи організму і впливів навколишнього середовища. Ці фактори справляють як позитивний, так і негативний вплив на імунну систему. Існує поняття імунних дефектів. Перше, чим вони дають про себе знати, – це інфекційні прояви. Якщо людина хворіє 5-6 разів на рік на ГРВІ та застудні захворювання з ускладненнями – бронхітом або запаленням легень, то це означає, що існують проблеми з імунітетом. Можна сказати, що основні прояви імунної недостатності – це відсутність ефекту від традиційної терапії, синдром «хронічної втоми», алергічні реакції і часті ЛОР-захворювання. 

Що може послужити причиною зниження імунітету? 

Імунна система є складною структурою. Як ви розумієте, причин для ослаблення імунітету дуже багато. Є супутні захворювання: перенесені травми або операції, онкологічні недуги, ВІЛ, імунодефіцити тощо. Важливий і спосіб життя. Якщо людина неправильно харчується, палить, зловживає алкоголем, вживає наркотичні речовини, перевтомлюватися або, навпаки, не отримує нормального фізичного навантаження, живе в несприятливих екологічних умовах, це не піде на користь її імунітету. 

Зміцнення імунної системи

Вікові кризи імунітету

Імунітет треба зміцнювати

– Хто в першу чергу повинен піклуватися про свій імунітет? 

Це дуже важливо, перш за все, для людей похилого віку та дітей. Є таке поняття, як критичні періоди формування імунітету. Діти отримують імунітет з материнським молоком. Надалі про підтримку та зміцнення захисних сил організму дитини повинні дбати батьки. 

Друга категорія – це люди похилого віку. Їм додатковий імунний захист потрібен у зв’язку з тим, що у них відбуваються зміни в ендокринній системі, зменшується кількість імуноглобуліну А і як наслідок – знижується імунітет. 

 

Що саме потрібно робити для його зміцнення? 

Насправді зовсім не просто допомогти імунітету, але це можливо. У першу чергу нормалізуємо спосіб життя, балансуємо харчування і режим сну. Позбавляємося від причин, що зумовлювали падіння імунітету, і суворо дотримуємося рекомендацій лікаря, які були дані при призначенні медикаментозного лікування імунного дисбалансу. 

Важливо також розуміти, що 80% імунної системи знаходиться в кишечнику. Є таке поняття, як раціональний розподіл факторів імунної системи по організму. Тобто для того, щоб вижити, організм «придумав» швидкість реакцій. Чим швидше імунна система «зловить порушника» (бактерію або вірус), тим менше шансів, що захворювання проявиться. Що відбувається? Якщо в організм потрапляє інфекція, вона захоплюється лімфоцитами і з током лімфи потрапляє в лімфатичні вузли, де відбувається реакція. Йде презентація «чужака» імунній системі, її стимуляція. Так ось чим ближче лімфовузол до місця проникнення «порушника» і чим швидше його зловлять, тим швидше ми одужаємо. 

Імунітет

Куди найчастіше потрапляє інфекція?

Імунолог Олег Назар

На шкіру і слизові оболонки. Відповідно, в шкірі і на слизових оболонках є маса імунних факторів: це лімфатичні вузли, сама слизова містить імуноглобуліни, інтерферони тощо. Одним з головних механізмів захисту слизових оболонок є секреторний імуноглобулін А. Від його концентрації і залежить активність імунної системи. Практично всі препарати, які можуть підвищувати вміст секреторного імуноглобуліну А, є імуностимуляторами, вони безпечно підсилюють активність імунітету. Тому будь-які препарати – пробіотики, компоненти бактерій, лізати бактерій, які підвищують вміст секреторного імуноглобуліну А, найбільш ефективні для профілактики. 

Якщо говорити про продукти, що містять спеціальні штами лакто- і біфідобактерій, які відновлюють мікрофлору і сприяють синтезу імуноглобуліну А, то їх можна приймати як для профілактики, так і в гострому періоді. 

Який препарат для підвищення імунітету ви рекомендуєте пацієнтам? 

Мої пацієнти приймають Fluvir. У Fluvir чітка доказова база, що ґрунтується на клінічних дослідженнях. Другий важливий момент – препарат адаптований. З одного боку, він нормалізує мікрофлору, а з іншого – підвищує синтез секреторного імуноглобуліну А. 

Є поняття «неспецифічні фактори імунної системи». Ті, які працюють завжди і проти всього. Хоч стафілокок, хоч герпес, хоч вірус – реакція йде однакова. Ось так і імуноглобулін А. Він намагається зв’язатися з усіма інфекційними агентами, які потрапляють на слизову оболонку. 

Cимбиотик флувир упаковки по 10 саше
Імунітет

Якщо, наприклад, у дитини схильність до стоматиту і низький вміст імуноглобуліну А в слині, то призначати Fluvir теж можна, згідно з розробленою виробником схемою прийому. Плюс йде нормалізація мікрофлори – травлення повертається до норми, підвищується всмоктування поживних речовин. До того ж це не виснажує роботу імунної системи. Fluvir дбайливо впливає на імунітет, і його можна призначати навіть дітям з 2-х місяців. 

Як гартується імунітет

 – І питання, яке я не можу не поставити, враховуючи сьогоднішню епідеміологічну ситуацію. Чому так важливо зараз зміцнювати імунітет у великих колективах? 

Є таке поняття – передсезонна імуностимуляція. Ми знаємо, що навесні і восени, перед зміною сезону, люди починають хворіти. Чому? По-перше – активізуються респіраторні інфекції. По-друге – підводить колективний імунітет. З точки зору епідеміологів, в замкненому колективі складно залишитися здоровим, якщо хтось почне хворіти. У такому випадку може допомогти неспецифічна профілактика – стимуляція імунної системи. Якщо імунітет працює адекватно, то хвороба матиме легкий перебіг. Тому ми рекомендуємо препарати, які м’яко зміцнюють імунітет.

Рекомендуємо до прочитання
Дитина часто хворіє

Флувир для дітей

Флувир для дітей Флувир для дітей містить п’ять пробіотиків – корисних лакто- і біфідобактерій, а також «їжу» для них – фруктоолігосахариди (пребіотики). Цей засіб діє

Читати повністю »
Cимбиотик флувир упаковки по 10 саше
Вказівник на імунітет